Down

ZARYS HISTORYCZNY SZKOŁY

Budynek szkoły wzniesiony został przed drugą wojną światową w latach 1933 - 1935, a oddany uczniom i nauczycielom w roku szkolnym 1935/36.
Szkoła niemiecka prowadziła swą działalność dziewięć lat. Pod koniec II wojny światowej budynek szkoły został zamieniony na szpital wojenny. W lipcu 1945 roku kierownikiem polskiej szkoły został dr Piotr Świerc. Pierwsza lekcja po wojnie odbyła się 20.11.1945 r. Z wpisu do kroniki szkolnej wiadomo, że w 1965 roku w budynku znajdowało się 13 izb lekcyjnych i 3 pracownie (fizyczno - chemiczna, biologiczna oraz zajęć praktyczno fizycznych). Jedna sala zajęta była przez świetlicę, a aula zastępowała salę gimnastyczną. Na poddaszu mieściła się kuchnia, jadalnia oraz magazyn świetlicy. Na parterze gabinet lekarza szkolnego, higienistki, trzy - pokojowe mieszkanie woźnego i kancelaria kierownika. Na początku lat siedemdziesiątych przeprowadzono modernizację istniejących pomieszczeń do celów dydaktycznych. Z części strychu wygospodarowano dwa pomieszczenia na świetlicę szkolną, część korytarza na pierwszym piętrze adoptowano na bibliotekę, urządzono pracownię chemiczną, a część piwnicy przeznaczono na szatnię. 29.11.1971 roku szkole nadano imię Juliusza Słowackiego. Tradycją szkoły stał się obchodzony odtąd Dzień Patrona.

Za całokszałt pracy dydaktyczno - wychowawczej w roku szkolnym 1973/74 krapkowicka "jedynka" została uhonorowana Pucharem Inspektora Oświaty. 4.06.1988 r. miał miejsce akt nadania szkole sztandaru. Podczas obchodów piędziesięciolecia powojennej działalności szkoły 24 listopada 1995 r. sztandar został uhonorowany odznaczeniem "Zasłużony dla ziemi krapkowickiej".

W roku szkolnym 1997/98 z inicjatywy Społecznej Rady Szkoły zawiązał się Społeczny Komitet ds. Budowy Sali Gimnastycznej. Po wielu wysiłkach szkoła doczekałą się optymalnego projektu sali. 7 maja 2001 r. rozpoczęto budowę. 14 września 2001 r. wmurowano kamień węgielny. 2 września 2002 r. w szkole miała miejsce wojewódzka inaguracja roku szkolnego wraz z otwarciem sali gimnastycznej.